Severokorejský vůdce Kim Čong-un opět varoval, že KLDR by mohla „preventivně“ použít své jaderné zbraně proti nepřátelským silám. Informovala o tom v sobotu tisková agentura AFP s odvoláním na tamní státní média.
Kim svým vysokým vojenským důstojníkům řekl, že k „udržení absolutní převahy“ severokorejských ozbrojených sil by země měla být schopna „v případě potřeby preventivně a důkladně zadržet a zmařit všechny nebezpečné pokusy a hrozivé kroky“.
Pchjongjang by měl pokračovat v budování vlastního arzenálu, aby měl „zdrcující vojenské síly, které nemůže vyprovokovat žádná síla na světě“, řekl Kim a tuto vojenskou doktrínu označil za „záchranné lano zaručující bezpečnost země“.
Vůdce se tak vyslovil po podobných výrocích na vojenské přehlídce v pondělí, když řekl, že by mohl použít svůj atomový arzenál, kdyby byly ohroženy „základní zájmy“ Severní Koreje.
Kimová pondělní slova padla na setkání s nejvyššími představiteli země na vojenské přehlídce, která se konala u příležitosti 90. výročí vzniku ozbrojených sil země a byla na ní představena její nejvýkonnější mezikontinentální balistické rakety.
Severní Korea navzdory sankcím zdvojnásobila svou vojenskou modernizaci a letos vyzkoušela množství zakázaných zbraní, přičemž ignorovala nabídky Spojených států na jednání o míru.
KLDR v plném rozsahu v březnu poprvé od roku 2017 otestovala mezikontinentální balistickou raketu; družicové snímky zároveň potvrdily aktivitu na místě jaderných zkoušek.
Série testů zbraní přichází v období, kdy se Jižní Korea připravuje na nástup svého nového prezidenta Jun Sok-jola, který zastává přísný postoj vůči Pchjongjangu a v případě potřeby nevylučuje i preventivní úder, vysvětluje AFP.
Kimovo varování podle politických analytiků ukazuje, že vůdce KLDR není otevřen dialogu s novou vládou v Soulu.
„Kimova vyjádření nedokazují zájem o spolupráci s nastupující jihokorejskou administrativou či o obnovení jednání o jaderném odzbrojení s USA,“ řekl Leif-Eric Easley, profesor mezinárodních studií na univerzitě Ewha v Soulu.