Interiérem roku se stal Mezonet 69

Date:

Absolutním vítězem sedmého ročníku soutěže Interiér roku (za období 2021) se stal Mezonet 69 v Praze. Autory interiéru jsou MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková a Ing. arch. Ján Šefčík ze studia NO ARCHITECTS. Vítěz si převzal hlavní cenu v úterý 26. 4. 2022 v pražském Centru současného umění DOX. Absolutní vítěz se stal zároveň vítězem kategorie rekonstrukce.

„Číslo 69 se prolíná celým interiérem. Zdaleka však neznamená jen slavnou sexuální polohu, která mimochodem nebyla přímou inspirací návrhu tohoto prostoru – tím se stal obraz. Číslo 69 je numerickým vyjádřením jing a jang a symbolem stability, ale také harmonie,“ vysvětlují samotní tvůrci vítězného interiéru.

Odůvodnění 18-členné mezinárodní poroty

Mezinárodní porota ocenila zejména rafinovaný koncept střídmého a nezahlceného interiéru, který působí velmi antistresově. Dále vyzdvihla hru s barvami, konotace s tvarováním první republiky a pochopení génia loci. Zároveň zdůraznila citlivé začlenění uměleckých děl, skvělé řemeslné zpracování a smysl pro detail.

Ceny do letošního ročníku soutěže navrhl designér Václav Mlynář jako 50centimetrové originální světelné objekty, které byly ručně foukané, pokovené a broušené ve sklárně BOMMA Martina Wichterleho. Letošní světelná podoba ocenění zrcadlí okolní interiér. Oblými křivkami ho deformuje a vytváří tak zcela novou překvapivou realitu,“ říká o podobě ocenění jeho autor.

V souladu s pravidly musí být všechny soutěžní interiéry dokončeny v předchozím roce. Za sedm ročníků se tak soutěž de facto stala jakýmsi pravidelným reportem o vývoji a stavu interiérů v České a Slovenské republice, a to vždy za daný rok. Zároveň díky tomu dokáže být silným inspiračním zdrojem pro širokou veřejnost. Kromě Interiéru roku se u nás žádné ocenění přímo vnitřním prostorem nezabývá.

Sedmý ročník Interiéru roku přinesl dvě nové soutěžní kategorie. První je Hlasování veřejnosti – cena ČSOB Stavební spořitelny a druhá Soukromý interiér – nízkonákladové bydlení. „Nová soutěžní kategorie Soukromý interiér – nízkonákladové bydlení vzbudila mezi architekty a interiérovými designéry zasloužený zájem. Je evidentní, že tvůrci interiérů mají potřebu hledat nová řešení a čelit tak turbulentní ekonomické situaci. Největší počet interiérů (45) je zastoupen v kategorii novostavba, což je mimořádně dobrá zpráva. Dokládá totiž, že se stavební průmysl nezabrzdil, přestože už loni došlo k výraznému zdražení mnoha materiálů a zpoždění dodávek,“ říká zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert.

beautiful modern apartment, loft duplexhttp://i705.photobucket.com/albums/ww51/piovesempre/banner_architecture2.jpg

Odborná porota pod vedením emeritního rektora pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, architekta a designéra prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c. vybírala z 200 interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů. (Od začátku se soutěže zúčastnilo již 1 196 interiérů.) V mezinárodní odborné porotě rozhodovali o vítězích kromě Čechů také španělský architekt José Toral, dánský architekt Rasmus Kruse Jensen, italská architektka Daniela Colli, řecký interiérový designér Vangelis Bonios a mnozí další. Kromě architektů a interiérových designérů usedly v porotě i tuzemské osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury. designér a sochař Rony Plesl, filmová režisérka a producentka Hana Třeštíková, designér Jakub Pollág, výtvarník Pasta Oner a další. Odborová pestrost poroty je záměrná. Snaží se dosáhnout toho, aby výsledky plastičtěji zohledňovaly interiér jako multidisciplinární a ne pouze jako architektonickou disciplínu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Rozdíly mezi odstoupením od smlouvy a reklamací

Odstoupení od smlouvy, reklamace, vrácení zboží v zákonné lhůtě – kdo...

Plazmová svářečka: Moderní technologie plazmového řezání

S plazmovou svářečkou se mnohdy můžete setkat také pod...

Plastové desky: Vybírejte ze širokého sortimentu

Plastové desky najdou využití zejména v průmyslové výrobě a...

Revize hasicích přístrojů: Pravidelné kontroly pro ochranu vašeho zdraví

Protipožární systémy jsou velmi důležitou součástí budov. Aby byla...