Premiéři Česka a Polska vyzvali Maďarsko, aby odsoudilo zločiny na Ukrajině

Date:

Český premiér Petr Fiala a předseda polské vlády Mateusz Morawiecki po pátečním utkání ve Varšavě apelovali na Maďarsko, aby „jednoznačně odsoudilo“ zločiny spáchané ruskými vojáky na Ukrajině.

Petr Fiala a Mateusz Morawiecki po setkání ve Varšavě.

Jak píše agentura PAP, oba státníci dostali na tiskové konferenci otázku o dalším fungování Visegrádské čtyřky (V4), do které patří Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko.

Morawiecki uvedl, že formát V4 stále existuje, ale „musíme si velmi důkladně objasnit otázky související s ruskou agresí vůči Ukrajině“. „Zásadně nesouhlasíme se současným postojem Maďarska k Ukrajině… a očekáváme jednoznačný a velmi silný postoj Budapešti, který odsoudí zločiny Ruska na Ukrajině,“ řekl. \“Toto je skutečně velmi důležitá podmínka, protože nemůžeme zavírat oči před tím, co se tam děje,\“ dodal polský premiér.

„Chceme, aby tento postoj byl velmi jasný a v souladu s tím, co považujeme za vhodné,“ doplnil svého kolegu Fiala.

Kritika Maďarska ze strany Polska přichází navzdory tomu, že mezi zeměmi jsou dobré vztahy. Polsko a Maďarsko byly při svých vzájemných sporech s EU vnímány jako ideologičtí spojenci. Zdá se však, že válka na Ukrajině vrazila klín mezi maďarskou a polskou vládu, která je jako přední zastánce přísných sankcí vůči Moskvě frustrovaná mírnějším postojem Budapešti, analyzuje PAP.

Lviv, Ukraine – March 3, 2022: Having just disembarked a train, people walk with their luggage across the tracks in Lviv.

Začátkem dubna maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci v Budapešti řekl, že jeho země neustoupí tlaku a nepodpoří sankce proti Rusku, které by zahrnovaly přerušení nákupu ruské ropy a zemního plynu.

Když se ho novináři ptali na zjevné zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča nedaleko hlavního města Kyjev ruskými vojáky, Orbán řekl, že všechna tvrzení je třeba nezávisle ověřit, protože „žijeme v době masové manipulace“, připomíná PAP.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Rozdíly mezi odstoupením od smlouvy a reklamací

Odstoupení od smlouvy, reklamace, vrácení zboží v zákonné lhůtě – kdo...

Plazmová svářečka: Moderní technologie plazmového řezání

S plazmovou svářečkou se mnohdy můžete setkat také pod...

Plastové desky: Vybírejte ze širokého sortimentu

Plastové desky najdou využití zejména v průmyslové výrobě a...

Revize hasicích přístrojů: Pravidelné kontroly pro ochranu vašeho zdraví

Protipožární systémy jsou velmi důležitou součástí budov. Aby byla...